autózás a réten

Autóápolási tippek a szezonváltáshoz

Bár még igencsak a fagyos időjárásé a főszerep, néhány hét és jogosan várhatjuk, hogy tavaszira váltson az időjárás. Ahogy a tél lassan átadja helyét a tavasznak, nemcsak mi, hanem az autónk is fellélegezhet a hideg, latyakos hónapok után. De mielőtt gondtalanul nekivágnánk a napfényes utazásoknak, érdemes egy kis figyelmet fordítani az autó állapotára is. A tél nyomai ugyanis sokkal mélyebben beépülhettek a járművünkbe, mint azt elsőre gondolnánk. Nézzük, mire érdemes odafigyelni!

1. Só és szennyeződés: az alváz tisztítása

A téli útszóró só igazi ellensége az autónk alvázának és karosszériájának. A só és a latyak egyvelege a legváratlanabb helyeken rakódhat le, és ha nem tisztítjuk le időben, komoly korróziót okozhat. Egy alapos alvázmosás nemcsak az autó élettartamát növeli, de a tavaszi szezonban is szebben fog mutatni a járgányunk. Ha van rá lehetőség, válasszunk olyan mosót, ahol alulról is át tudják tisztítani az autót.

2. Téli gumik cseréje – de mikor?

Bár a téli gumik jó szolgálatot tesznek a csúszós utakon, ahogy az időjárás melegszik, ideje elgondolkodni a nyári gumik visszatételén. Általános szabály, hogy ha a napi átlaghőmérséklet tartósan 7 °C fölé emelkedik, ideje lecserélni a téli abroncsokat. A téli gumik meleg időben gyorsabban kopnak, és nem biztosítanak megfelelő tapadást, ami hosszabb fékutat eredményezhet.

3. Ellenőrizd az akkumulátort!

A hideg idő különösen megterhelő az akkumulátor számára. Ha azt tapasztalod, hogy az autó nehezen indul, vagy gyengébb a világítás, érdemes ellenőrizni az akkumulátor állapotát. Egy egyszerű feszültségmérés vagy egy autószervizben végzett diagnosztika segíthet megelőzni a kellemetlen meglepetéseket. Ha az akkumulátor már öregszik, jobb tavasszal cserélni, mint nyáron egy parkoló közepén bosszankodni.

4. Folyadékszintek ellenőrzése

A téli időjárás extra igénybevételnek teszi ki az autó különböző rendszereit. Ellenőrizd az olajszintet, a fékfolyadékot, a hűtőfolyadékot és a szélvédőmosót is. Ha azt tapasztalod, hogy a piros lámpánál ácsorogva becsúszik, beesik a fékpedál, az nagy valószínűséggel az elhasználódott fékfolyadék miatt kialakuló ABS kocka hibából adódhat. Téli szélvédőmosó helyett válts nyári verzióra, amely hatékonyabb a bogarak és a por eltávolításában. Ne feledd: a rendszeres folyadékellenőrzés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy meghosszabbítsd az autód élettartamát.

5. Fékrendszer és futómű átvizsgálása

A téli kátyús utak és a csúszós körülmények próbára teszik a fékrendszert és a futóművet. Figyelj oda a szokatlan hangokra, rázkódásra vagy a kormánykerék vibrálására. Ha bármi szokatlant észlelsz, érdemes felkeresni egy szerelőt, aki átnézi a féktárcsákat, fékbetéteket és a futóművet. Egy jó állapotban lévő futómű nemcsak biztonságosabbá, de kényelmesebbé is teszi az utazást. Az abscenter.hu oldalon található szerviz az ABS kocka hibát jó áron, gyorsan orvosolja.

6. Tavaszi nagytakarítás – belül és kívül

A tavasz a megújulás ideje, miért ne vonatkozna ez az autódra is? Egy alapos belső tisztítás csodákat tehet. Porszívózd ki az üléseket, cseréld ki a pollenszűrőt, és szellőztesd ki alaposan a kocsit, hogy eltűnjön a téli fülledtség. Az ülések és szőnyegek tisztítása nemcsak esztétikai kérdés, hanem az egészséged szempontjából is fontos, hiszen a téli nedvesség kedvez a penésznek és a baktériumoknak.

7. Világítás és ablaktörlők ellenőrzése

A téli sötét napokon extra terhelést kaptak az ablaktörlők és a világítás is. Ellenőrizd, hogy minden izzó működik-e megfelelően, és cseréld ki az elhasználódott ablaktörlő lapátokat. A tavaszi záporokban fontos, hogy az ablaktörlők csíkmentesen tisztítsanak, különben csökkenhet a látótávolság, ami veszélyes lehet.

8. Klímaberendezés tesztelése

Lehet, hogy még nem gondolnál rá, de a nyári meleg gyorsabban megérkezik, mint hinnéd. Ezért érdemes tavasszal ellenőrizni a klímaberendezés működését, hogy ne az első forró napon érjen meglepetés. Ha a klíma nem hűt megfelelően, lehet, hogy csak újra kell tölteni a hűtőközeget, de előfordulhat, hogy szervizelésre van szükség.

+1 tipp: Készülj fel a tavaszi esőkre!

Bár a hó elolvadt, a tavaszi esők gyakran próbára teszik a sofőröket. Ellenőrizd a gumik profilmélységét, hiszen a nedves utakon a megfelelő tapadás kulcsfontosságú. Ne feledd, hogy a nyári gumik kopott futófelülettel kevésbé hatékonyak esős időben.

A tél végén elvégzett karbantartásokkal nemcsak az autód élettartamát hosszabbítod meg, hanem saját biztonságodért is teszel. Egy jól karbantartott autóval nemcsak simábban indul a tavasz, de a nyári kalandokat is gondtalanul élvezheted. Ne hagyd, hogy a tél nyomai megkeserítsék a tavaszi autózás örömét!